עצימת עיניים כחוסר תום לב בפשיטת רגל

אברהם ושרה הנם זוג נשוי מזה שנים רבות, ומטבע הדברים, אברהם הנו מורשה חתימה בחשבון הבנק של רעייתו שרה. לפני מספר שנים, אברהם נקלע לחובות, והחל למשוך שיקים מחשבונה של שרה רעייתו, ללא ידיעתה ובוודאי שללא אישורה. חובותיה של שרה תפחו עד שנאלצה להגיש בקשה לכינוס נכסים ולהכרזתה כפושטת רגל.
האם בית המשפט ייעתר לבקשתה של שרה?
חייב בהליך פשיטת הרגל, יוכרז ע"י בית המשפט המחוזי כפושט רגל, לאחר שבית המשפט יקבע, כי החייב נהג בתום לב הן בנסיבות יצירת החובות והן במסגרת ההליך גופו.
בית המשפט שוקל את אופן יצירת החובות, והוא בודק האם החייב נהג בתום לב כלפי הנושים בעת יצירתם, האם רימה אחרים, האם ניסה להבריח נכסים, האם הסתיר נכסים, האם ביצע פעולות לא חוקיות, האם נהג בהגינות וביושר וכיו"ב.
במאמר זה נעסוק בשאלת תום הלב הנובעת מיצירת חובות כתוצאה מ'עצימת עיניים'.
בתי המשפט קבעו, לא אחת, כי בעל חשבון בנק שהוגבל אשר מושך שיקים בגין חשבון בנק של רעייתו שהינה נטולת הכנסות, ולמצער, הכנסותיה הנן נמוכות, מציג בפני הצדדים השלישיים שלהם מסוחרים השיקים מצג כוזב ומטעה אותם לחשוב שהם מקבלים לידיהם מסמך סחיר בעל ערך כשאין הדבר כן. מי שכך נוהג יוצר חובות שלא בתום לב.
בית המשפט המחוזי בחיפה (כבוד השופט עודד גרשון) קבע בפש"ר 323/06 בדראן מרים נ הכונס הרשמי, מתוך www.nevo.co.il }, כי מי שמעמיד את חשבונו לרשות זולתו, מבלי שתהיה לו כל בקרה ושליטה על מהות הפעולות המבוצעות בחשבון, על גובה השיקים הנמשכים ממנו ועל הסכומים המופקדים בו, אינו יכול לטעון לאחר מכן כי החוב שנוצר בחשבון הבנק שלו, כתוצאה מפעולות כאמור, נוצר בתום לב.
בית המשפט העליון דחה את הערעור של בני הזוג בדראן, בקובעו, כי שני בני הזוג נהגו שלא בתום לב בשלב שקדם להגשת בקשותיהם, וכי החייבת נהגה שלא בתום לב בכך שהסכימה להעמיד את חשבון הבנק שלה לרשות בעלה אף שחשבונו הוגבל, ונתנה לו יד חופשית לפעול בו בלא הפרעה.
ראו: ע"א 6067/04 מוחמד בדראן ואח' נ כונס הנכסים הרשמי, מתוך www.nevo.co.il
בית המשפט המחוזי בחיפה (כבוד השופטת דיאנה סלע) קבע בפש"ר (חי') 365/05 רפאל פייגלביץ' נ'כונס הנכסים הרשמי,  מתוך www.nevo.co.il כדלקמן:
"… חובה על אדם המנהל חשבון בנק לעקוב אחרי הפעולות המתבצעות בחשבונו, ועצימת עיניים המתוארת על ידי החייב אינה סבירה…..
איני מקבלת את גרסתו כי לא בדק את חשבונו משך תקופה כה ארוכה, ולא היה מודע להתנהלותו. חזקה על אדם הנפרד מאשתו וממשיך לקיים עמה חשבון משותף כי יבדוק את פעולותיה, אלא אם הוא מרשה לה למשוך שיקים כאוות נפשה ביודעין….
 
לחלופין, אם אכן נכונה גרסתו כי לא בדק את חשבון הבנק שלו משך תקופה ארוכה, מצביע הדבר על אדישות ביצירת חובות, חוסר אכפתיות וחוסר אחריות המגיע לכדי חוסר תום לב. חובה על אדם לעשות פעולות מינימליות כדי להבטיח שלא יסתבך בחובות, וטענה כי לא בדק חשבון משותף שלו ושל אשה ממנה נפרד משך חודשים ושנים אינה יכולה להתיישב עם חובה זו.
עולה מהאמור לעיל, כי חייב אשר הפקיר את חשבון הבנק שלו לחסדיו של בן זוגו, והתעלם במופגן מההתנהלות בחשבון הבנק, ולחילופין, גילה חוסר אכפתיות באשר לנעשה בחשבונו הוא, הרי שבית המשפט עלול לדחות את בקשתו למתן צו כינוס ולהכרזתו כפושט רגל.
מנגד, בתי המשפט פסקו לא אחת, כי ניהול ההליך ע"י החייב כנדרש, לרבות: הגשת דוחות בזמן, תשלום לקופת הכינוס בהתאם לצו הכינוס והגשת המסמכים שנדרשו ע"י הכנ"ר/מנהל מיוחד, לעיתים, יש בו כדי להתגבר על חוסר תום הלב אשר נובע כתוצאה מעצימת עיניים באופן יצירת החובות.
יתר על כן, בית המשפט העליון קבע בע"א 3224/07 אברהם בן דוד נ' כונס הנכסים הרשמי מתוךwww.nevo.co.il , כי גם כאשר מתגלה חוסר תום לב מסוים ביצירתו של חוב, חלוף הזמן ישמש כמשקל נגד או שיהיה בו כדי לרפא את הפגם.
לסיכום, הגשת בקשת החייב למתן צו כינוס ולהכרזתו כפושט רגל מצריכה מחשבה מרובה והכנה מדוקדקת ורואת פני העתיד של הליך הפש"ר. טרם הגשת הבקשה, חשוב מאוד להתייעץ עם עורך דין הבקיא בתחום פשיטת הרגל אשר הנו בעל ניסיון וידע בסוגיות המורכבות המלוות את החייב לאורך כל הליך הפש"ר.  הדבר נכון שבעתיים כאשר מדובר בחייב אשר אופן יצירת חובותיו עלול לגרום לאי קבלת הבקשה ו/או להעפתו מההליך.
נכתב ע"י עו"ד רגב אלקיים ממשרד עורכי דין: שרף, אלקיים ושות'.
מאמר זה הנו למידע כללי וראשוני בלבד, ואינו נועד בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. אין להסתמך על האמור מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת החלטה. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.

אין עדיין תגובות

הוסף תגובה

You must be logged in to post a comment.

סניף ראשי – דרך אבא הלל סילבר 7 (בית סילבר) רמת גן 5252204, טל: 03-6122772, פקס: 03-6122773, office@se-law.co.il
סניף אילת - שדרות התמרים 21, "בית הארד" , אילת, מיקוד 88000, טל: 08-6525115, פקס: 08-6525116