תום לב בחתימת עולה חדש על ערבויות

אלכס (שם בדוי), עולה חדש מרוסיה, חתם ערבויות לאנשים שונים בעת שהיה עולה חדש ולא היה מעורה בחיי המסחר בארץ. כעבור מספר שנים, הנושים ביקשו להיפרע מאלכס, ואלכס פנה לבית המשפט בבקשה לכינוס נכסיו ולהכרזה עליו כפושט רגל. כונס הנכסים התנגד, בכל תוקף, להכרזה עליו כפושט רגל.

טענות אלכס
אלכס גדל והתגורר ברוסיה שהשלטון בה היה שלטון קומוניסטי. קומוניזם הנו, כידוע, שיטהכלכלית-חברתית המוגדרת בבעלות מוחלטת של המדינה על הנכסים השונים שלה. בשיטת השלטון הקומוניסטית, לא היו קיימים מושגים ומונחים כמו "משכנתאות" ו-"ערבויות".
המונח "ערבות" לאזרחים שגדלו בברית המועצות נשמע מושג "הזוי". כיצד יתכן, מבחינה לוגית – הגיונית, שאדם יהא חייב כספים לאדם אחר על אף שהוא מעולם לא קיבל ו/או לווה ו/או נהנה מאותם כספים (?)
אין להשליך את 'ההיגיון' של אדם שגדל במדינה מערבית, שהמושג ערבות מושרש היטב בשיטת המשטר/משפט, לאדם שגדל והתגורר במדינה קומוניסטית.
יצירת החובות נעשתה כאשר אלכס אינו קורא עברית, והמסמכים עליהם חתם בבנק, מעולם לא תורגמו לו לשפה הרוסית – השפה היחידה בה הוא שולט ואותה הוא מדבר, קורא וכותב. נציגי הבנק מעולם לא הבהירו לו מה היא ערבות, מה המשמעות של החתימה על הערבות והעובדה, כי הוא יצטרך, בבוא היום, לשלם במקום החייבים העיקריים שבגינם מומשו הערבויות.
אלכס הסתמך, בין היתר, על ההלכה שנקבע לאחרונה בבית המשפט העליון במסגרת הליך ע"א 3224/07 אברהם בן דוד נ' כונס הנכסים הרשמי מתוך www.lawdata.co.il, שם נקבע, כי גם כאשר מתגלה חוסר תום לב מסוים ביצירתו של חוב, חלוף הזמן ישמש כמשקל נגד או שיהיה בו כדי לרפא את הפגם.
לסיום טען אלכס, כי התמונה המתקבלת במקרה זה אינה מצביעה כלל על חוסר תום לב, ובודאי לא חוסר תום לב, ברמה כזו, שתצדיק דחייה של הבקשה להכרזת החייב פושט רגל.
טענות הכונס הרשמי
הסתבכותו של אלכס נבעה מחוסר תום לב עת חתם על ערבויות שונות בהיותו עולה חדש אשר טרם ביסס את מצבו הכלכלי בארץ.
התנהגותו של אלכס משקפת לכל הפחות עצימת עניים, אם לא זלזול וחוסר אכפתיות.
לא ניתן לקבל 'טעות' שחוזרת על עצמה מספר פעמים.
אלכס היה עולה חדש אשר טרם צבר רכוש כלשהו, ושכרו היה שכר נמוך, ועל כן סביר להניח כי הכנסתו לא היתה מאפשרת לו לעמוד בהחזרי תשלומי ההלוואות לו יידרש לכך.
החלטת בית המשפט
בית המשפט המחוזי בחיפה (פש"ר 748/08) קיבל את טענות אלכס וקבע, כי חתימתו שלך אלכס היתה בעקבות בקשות שהופנו אליו עת אלכס היה עולה חדש בארץ ולא היה מעורה בחיי המסחר.
בית המשפט קבע עוד, כי אמנם לאלכס יש חלק ביצירת החובות, אולם "אין להתכחש לתופעה של ניצול עולים חדשים לרעה המוכרת במקומותינו"
בית המשפט קבע, כי אין מדובר בחוסר תום לב ממשי, וכי יש ליתן את הדעת גם להתנהלותו בתום לב בניהול ההליך.
בית המשפט הכריז על אלכס כפושט רגל.
אלכס יוצג ע"י עו"ד רגב אלקיים ממשרד עורכי דין: שרף, אלקיים ושות'.

מאמר זה הנו למידע כללי וראשוני בלבד, ואינו נועד בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. אין להסתמך על האמור מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת החלטה. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.

אין עדיין תגובות

הוסף תגובה

You must be logged in to post a comment.

סניף ראשי – דרך אבא הלל סילבר 7 (בית סילבר) רמת גן 5252204, טל: 03-6122772, פקס: 03-6122773, office@se-law.co.il
סניף אילת - שדרות התמרים 21, "בית הארד" , אילת, מיקוד 88000, טל: 08-6525115, פקס: 08-6525116