סעד נוסף ורב עצמה לגביית חובות מחייב בהוצאה לפועל

אי הצלחת הליכי הוצאה לפועל לגביית חובות מחייבים כבר הפכה לתופעה מצערת במחוזותינו. תופעה זו מקיפה את כלל גורמי המשק, ובכלל זה בנקים, חברות מסחריות שונות, וכמובן אנשים פרטיים, שמחזיקים בידם פסקי דין או שטרות, ואינם מצליחים לגבות את חובם מהחייבים.
בעת האחרונה חלה רפורמה מקיפה בלשכות ההוצאה לפועל, עם הקמת אגף הגביה, שלמעשה הפך לזרוע ביצועית יעילה וחזקה יותר, שמטרתה הראשונה, היא ביצוע פעולות ישירות אל מול החייבים, גם ללא הזדקקות לביצוע פעולות כלשהן מצד הזוכים.
חייבים רבים, בעיקר כאלה שחייבים לגורמים רבים וקיימים ותלויים נגדם תיקים רבים בהוצאה לפועל, לומדים "את השיטה", ומצליחים להתחמק מתשלום חובם במשך שנים רבות, בין היתר, בהסרת כל רכוש משמם, ובאופן זה לא ניתן להניח יד על רכושם, בו הם עושים שימוש כמנהג בעלים לכל דבר ועניין.
אחד מהכלים העומדים לרשות זוכים כנגד חייבים הוא מינוי כונס נכסים על רכושם ונכסיהם של החייבים, לצורך מימושם. בין יתר הנכסים ברי-המימוש קיימות מניותיו של החייב בחברה.
סעיף 53 לחוק ההוצאה לפועל קובע, כי ראש הוצאה לפועל רשאי, אם ראה צורך תועלת בדבר, לשם ביצוע פסק דין, למנות כונס נכסים לנכס מסויים של חייב. כאמור, במניין הנכסים השייכים לחייב ניתן למנות גם את המניות הרשומות על שמו בחברה.
על מינוי שכזה, שמהווה סנקציה כבדה ומשמעותית ביותר על חייב, יורה ראש ההוצאה לפועל כאשר מוכיח הזוכה שקיים חשש כבד שהחייב מנצל את מניותיו בחברה (שעל פי רוב גם צמודות להן סמכויות ניהוליות בחברה) לצורך הברחת נכסים או מניעת תפיסתם על ידי הזוכה.
מטבע הדברים, חייב שהינו מחזיק במניות של חברה, בעיקר כאשר מדובר בחברה פרטית, בה לא קיימים בעלי מניות רבים, קיים חשש שהחייב ינצל את כוחו וסמכויותיו בחברה לשם העלמת הכנסותיו, הברחת נכסים אחרים שרשומים על שמו, תוך העברתם לחברה ועוד, באופן שיקשה מאוד על תפיסתם על ידי הזוכה.
בשל כך בדיוק קיים הסעד של מינוי כונס נכסים מטעם הזוכה על מניות החייב. באמצעות מינוי שכזה רשאי למעשה כונס הנכסים הממונה לבצע כל פעולה אותה רשאי היה לבצע החייב בטרם מונה למניותיו כונס נכסים. בין היתר, מורשה כונס הנכסים להציע את מניותיו למכירה, ובכך לפרוע את חובו של החייב לזוכה, לבצע פעולות בחברה על מנת להבטיח את חלקו של החייב, ובדרך זו לגבות את חוב הזוכה ממנו, ועוד פעולות מורכבות נוספות.
פעולה זו, של מינוי כונס נכסים על מניות חייב בחברה, מהווה סעד קשה ביותר ואגרסיבי מנקודת מבטו של חייב, שיתכן שדי בבקשה עצמה למינוי הכונס כדי לגרום לחייב לפרוע את חובו, או לפחות להציע הצעה להסדר לפריסת חובו.
בהליכי הוצאה לפועל יש לנקוט בדרכים שלעתים אינן שגרתיות ומקובלות, שמותרות כמובן בחוק, אולם לרוב לא נעשה בהן שימוש יעיל להבטחת גביית חוב מחייבים.
משרדנו, שמייצג שורת לקוחות עסקיים בענפים שונים, מתמחה בגביית חובות קשים במיוחד מחייבים "עקשים" במיוחד, תוך נקיטת צעדים יצירתיים שבמקרים רבים משיגים את התוצאות הרצויות ללקוחותינו, ובפרק זמן קצר יחסית.
נכתב ע"י עו"ד איתי שרף ממשרד עורכי דין שרף, אלקיים ושות'.
מאמר זה הנו למידע כללי וראשוני בלבד, ואינו נועד בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. אין להסתמך על האמור מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת החלטה. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.

אין עדיין תגובות

הוסף תגובה

You must be logged in to post a comment.

סניף ראשי – דרך אבא הלל סילבר 7 (בית סילבר) רמת גן 5252204, טל: 03-6122772, פקס: 03-6122773, office@se-law.co.il
סניף אילת - שדרות התמרים 21, "בית הארד" , אילת, מיקוד 88000, טל: 08-6525115, פקס: 08-6525116