מהי תמ"א 38 ?

רבות דובר ומדובר על תכנית המתאר הארצית מספר 38, וחדשות לבקרים קמות חברות ויזמים שתכליתם ליזום פרוייקטים ליישום הוראות התכנית.

היזמים הנמרצים הפועלים בתחום פונים לדיירי בתים משותפים, ומציגים בפניהם את האפשרויות הגלומות ביישום התכנית (בגרסאותיה השונות) על בתי מגוריהם באור יקרות ובפנים מחייכות, מבלי לפרט מה למעשה כוללת התכנית, וכיצד תשפר ותיטיב – אם בכלל –  עם דיירי הבתים המשותפים.

אז מהי התכנית בעצם?

במסגרת היערכות הרשויות, ובראשן ממשלת ישראל לאפשרות של רעידת אדמה הרסנית בישראל, נולד הצורך בחיזוק המבנים הקיימים, בפרט אלה שהוקמו בראשית המדינה על פי סטנדרטים בטיחותיים נמוכים מאלו המקובלים כיום. לפיכך החליטה ממשלת ישראל לאשר את תוכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים בפני רעידות אדמה, ששמה תמ"א 38.

מטבע הדברים, יישום הוראות התכנית מצריכה השקעת משאבים ניכרים, בפעולות חיזוק המבנים. לצורך כך, ועל מנת להמריץ את יישומה הן מצד בעלי הדירות והין מצד הקבלנים, החליטה הממשלה על מתן תמריצים שונים למבקשים לקיים את הוראותיה, בחיזוק המבנים.

בין היתר, קובעת התכנית, כי בעלי דירות שיחזקו את ביתם מפני רעידות אדמה לפי הוראות התכנית, יקבלו במסגרתה אישור לבניית דירות נוספות בבניין. דירות אלה יהוו תגמול לקבלן מבצע התכנית לצורך ביצוע העבודות מבלי שבעלי הדירות יידרשו להכניס יד לכיסם ולשלם בעד עבודת הקבלן. כך למעשה, העניקה המדינה את התמורה בה יידרשו בעלי הדירות לשאת לצורך תשלום לקבלן מבצע העבודה, ולכאורה כולם מרוויחים. האמנם כך?

לצורך ביצוע עבודות שיפוץ ובניה מכוח תמ"א 38, נחתם בין דיירי הבניין וקבלן הסכם. מטבעו, כל הסכם יכול שייעשה באופן חופשי ולא בהכרח קיימת זהות בין כל החוזים. ואולם במרבית המקרים, יתחייבו בעלי הדירות כלפי הקבלן המבצע להעביר לקבלן את זכויות הבניה הקיימות להם, על פי רוב בגג הבניין, עליו יבנה הקבלן דירות נוספות שאותן יוכל למכור בעצמו, ולממן את עלויות השיפוץ וחיזוק הבניין, לצד רווח שעשוי להיות נאה.

מנגד, יתחייב הקבלן בפני בעלי הדירות לבצע עבודות לחיזוק עמידות הבניין מפני רעידות אדמה, בהתאם להוראות התכנית ותקנות התכנון והבניה, להוסיף מעלית לבניין וחדרי ממ"ד לכל דירה קיימת בבניין, לשפץ ולשפר את מראה חדרי המדרגות והמבואה לבניין, וכן לבצע עבודות לשיפוץ חזית הבניין, חדר האשפה.

קיימת אפשרות בחוזה עם הקבלן, להרחבת מרפסות בדירות הבניין, שיפור גינת הבניין, ואף להרחיב דירות קיימות (תוספת ממ"ד), כאשר כל ההסכמות הללו מעוגנות בחוזה עם הקבלן הנבחר. כאמור, כל חוזה ותנאיו.

שורת ההטבות הללו להם זכאים בעלי דירות בשיפוץ הבניין בהתאם להוראות תמ"א 38 עשויה להעלות את ערך דירותיהם בשיעור ניכר, ולעתים אף ב- 25%. כל זאת, מבלי שאיש מבעלי הדירות מוציא במישרין מכיסו ולו ש"ח אחד בלבד.

במאמרים הבאים נעמוד על הוראות התכנית הראשונית, אלה שבאו בעקבותיה, בתיקונים שונים שנעשו בה, ונעמוד על ההטבות שגלומות בה, לכל הצדדים המעורבים.

נכתב ע"י עו"ד איתי שרף ממשרד עורכי דין: שרף, אלקיים ושות'.

מאמר זה הנו למידע כללי וראשוני בלבד, ואינו נועד בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. אין להסתמך על האמור מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת החלטה. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.

אין עדיין תגובות

הוסף תגובה

You must be logged in to post a comment.

סניף ראשי – דרך אבא הלל סילבר 7 (בית סילבר) רמת גן 5252204, טל: 03-6122772, פקס: 03-6122773, office@se-law.co.il
סניף אילת – שדרות התמרים 21, "בית הארד" , אילת, מיקוד 88000, טל: 08-6525115, פקס: 08-6525116