חשיבותה של צוואה

אנשים רבים תוהים מדוע בכלל יש צורך בעריכת צוואה? למה לא להותיר את סדרי הירושה בידי החוק?
על מנת שנוכל לקבל החלטה מושכלת בנושא חשוב כל כך, יש להבין מה קובע החוק בנוגע לירושה במקרה שהנפטר לא הותיר אחריו צוואה.
חוק הירושה קובע כי אם המנוח לא הותיר צוואה, יירשו אותו בן הזוג שנותר בחיים וכן ילדי המנוח, בחלקים שווים.
במילים אחרות, אם אדם נפטר ובבעלותו מחצית מדירת המגורים (כיוון שהמחצית האחרת שייכת בדרך כלל לבן הזוג השני), בן הזוג הנותר בחיים יירש מחצית מזכויות אלו – המהווה רבע מהזכויות בדירת המגורים, ואילו ילדי המנוח יירשו את הרבע הנותר בחלקים שווים ביניהם.
במקרים רבים בן הזוג שנותר בחיים חי עוד שנים ארוכות אך הוא אינו יכול לקבל את כל הנכסים שהותיר המנוח שכן כאמור גם הילדים יורשים עמו. אם הילדים הנם בגירים (מעל גיל 18) באפשרותם להסתלק מהעיזבון לטובת ההורה שנשאר בחיים, אך לא תמיד הם בוחרים לעשות כן.
בנוסף, אם הילדים הם קטינים, אין באפשרותם להסתלק מהעיזבון ולוותר על ירושתם. כך ההורה שנותר בחיים נשאר עם "שותפים" בדירת המגורים (וביתר הרכוש) והדבר עשוי להכביד עליו מאוד. למשל, אם בן הזוג שנותר בחיים יהיה מעוניין למכור את הדירה ולרכוש דירה אחרת, הוא יצטרך לקבל את אישור בית המשפט לענייני משפחה לעסקאות כיוון שמדובר ברכוש השייך גם לקטינים.
במסגרת צוואה אדם יכול לקבוע הסדר שונה להעברת רכושו לאחר לכתו לעולמו. לרוב אנשים מעוניינים להותיר לבני זוגם את זכויותיהם, לפעמים הם מעדיפים להוריש לילד אחד יותר מאשר לאחר מסיבות שונות, לעתים אנשים מעוניינים להוריש את רכושם או חלק ממנו לגורם שהוא מחוץ למשפחה (למשל לידידים קרובים או כתרומה למטרה חשובה).
אלו דוגמאות ספורות בלבד לסיבות אפשריות לעריכת צוואה.
אף אם נחליט שאנחנו מעוניינים בהסדר שקבע החוק, יש מקרים רבים בהם כדאי לקבוע בצוואה הוראות ספציפיות שמתאימות לאותו מקרה. למשל, אם בני זוג התגרשו ויש להם ילדים משותפים קטינים, יתכן שההורים אינם מעוניינים שההורה האחר – בן הזוג לשעבר – ינהל את ירושת הקטינים, וניתן לקבוע בצוואה הוראות לעניין זה.
בנוסף, ניתן להותיר על כנו את ההסדר הקבוע בחוק אך לקבוע שלבן הזוג שנותר בחיים תהיה זכות מגורים בלעדית בדירה עד סוף חייו.
צוואה היא אמצעי חשוב וחיוני למי שמעוניין להסדיר את אופן חלוקת רכושו לאחר פטירתו.
בעריכת צוואה יש להביא בחשבון שיקולים רבים – משפחתיים, אישיים, כספיים ומשפטיים, על מנת לערוך צוואה תקפה ויעילה שתביא להגשמת רצון המצווה.
על כן, מומלץ להיוועץ עם איש מקצוע המומחה בתחום, שיסייע לכם להגשים את רצונכם בצורה הטובה ביותר.

נכתב ע"י עו"ד חיה שאבי ממשרד עורכי דין שרף, אלקיים ושות'.

מאמר זה הנו למידע כללי וראשוני בלבד, ואינו נועד בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. אין להסתמך על האמור מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת החלטה. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.

Tags: , , , , ,

אין עדיין תגובות

הוסף תגובה

You must be logged in to post a comment.

סניף ראשי – דרך אבא הלל סילבר 7 (בית סילבר) רמת גן 5252204, טל: 03-6122772, פקס: 03-6122773, office@se-law.co.il
סניף אילת – שדרות התמרים 21, "בית הארד" , אילת, מיקוד 88000, טל: 08-6525115, פקס: 08-6525116